ČESTITAMO našem dugogodišnjem članu, a ujedno i članu UO ZDA Matiji Huzjaku i njegovom timu na osvojenom 2. mjestu na Projektnom natječaju za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja za izgradnju DJEČJEG VRTIĆA PREČKO.
Temeljna postavka prilikom koncipiranja zgrade dječjeg vrtića bila je očuvanje zatečenih prostornih kvaliteta i biljnog fonda za kojeg držimo da je najveća kvaliteta zadane mikrolokacije. Isto se postiže tako što pozicija i gabariti objekta u velikoj mjeri ostaju nepromijenjeni u odnosu na postojeći objekt.
Kako bi se osigurala što bolja osunčanost prostora u kojima borave djeca, jedinice skupnih soba orijentiraju se na “čisti” jug. Osim toga, u utrobu zgrade umeću se atriji oko kojih se odvija glavna komunikacija kako bi djeca čim više bila u kontaktu sa zelenilom.
Kuća je tretirana kao prostorni sklop objedinjen izlomljenom krovnom plohom. Ona u dječjoj memoriji stvara sliku sigurnosti te im daje priliku da upoznaju svijet izvan roditeljskog doma, istovremeno ih štiteći i pripremajući za vanjski svijet.
Obrazloženje žirija:
Rad postavlja volumen novog vrtića vrlo slično postojećem vrtiću, odnosno želi se svojim pozicioniranjem i gabaritom maksimalno prilagoditi zatečenom stanju i zadržati postojeće zelenilo. Sve jedinice su pravilno orijentirane te svojim proporcijama osiguravaju dovoljnu prirodnu osvijetljenost dok se pozicioniranje gospodarskog bloka na sjevernoj strani smatra dobrim izborom. Rad se ocjenjuje uspješnim po više kriterija funkcionalnosti. Multipliciranjem kosih dvostrešnih krovova rad se veže na okolni urbani kontekst naselja u kojem se nalazi. Oblikovanje zgrade koje podsjeća na red arhetipskih dvostrešnih kućica se smatra povoljnim za pozitivnu percepciju djece. Rad daje kvalitetno prostorno – oblikovno rješenje u odnosu na uži i širi urbani kontekst. Uspješnim se smatra oblikovno povezivanje vanjskog i unutarnjeg prostora ponavljanjem elemenata zgrade u dvorišnom dijelu te formiranjem ozelenjenih atrija unutar tlocrta zgrade. Rad se sveukupno smatra uspješnim po kriteriju estetske i oblikovne kvalitete rješenja. Oblikovni element staze za trčanje kao glavne horizontalne komunikacije koja povezuje pojedine prostore, sam po sebi može biti zanimljiv, ali se smatra problematičnim odnos iste naspram glavnog ulaza kao i krajnjih jedinica koje nisu “vezane” na stazu. Rješenje gospodarskog trakta je manjkavo zbog nespretnih komunikacija kroz kuhinju.
***
Autori: Matija Huzjak, Zrinka Miočić, Hana Kazazović
Suradnici: Ante Šimun Medić, Niko Peša